kocaeli escort

Bugun...
SON DAKİKA

Başkan Yunus Pehlivan’ın kitabını yazıyorum

 Tarih: 10-10-2014 11:00:00
Cenk Bozalan

 Başkan Yunus Pehlivan’ın kitabını yazıyor

Körfez ilçesi Kocaeli’nin en önemli ilçesidir bence. Bir çok ilçe var ilimizde ama Körfez’in yeri ayrı. Eski adı ile Yarımca iken de bu kadar önemli idi şimdi de. Çünkü Körfez ilçesi Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarını içinde barındırıyor. Bununla da kalmıyor şimdi Türkiye’nin en büyük limanına sahiplik yapmaya hazırlanıyor.
Körfez’de siyaset yapan siyasetçiler de bu yönü ile hep kazandı. Özellikle iktidarın başını çekenler. İsim vermeye gerek yok ama her parti döneminde iktidarda olanlar siyaseti bırakmalarına rağmen şimdilerin zengin işadamları olarak karşımızdalar.
Ancak Körfez’de çok önemli iki ismi anmak gerekiyor. Biri CHP’nin eski Körfez Belediye başkanı Hüseyin Avni Şirin diğeri de Ak Parti’nin Körfez Belediye başkanı Yunus Pehlivan. İkisinin en önemli ortak yönü Körfez’de uzun yıllar belediye başkanlığı yapmak değil sadece. İkisi de Körfez’i değiştiren ve dönüştüren iki adam olarak tarihe geçecek.
Hüseyin Avni Şirin, CHP’liler  için hala efsane bir başkan. Sadece CHP’liler için değil bir çok Körfezli için durum aynı. Ama Hüseyin Avni Şirin ile ilgili Körfezlilerin elinde çok az veri var. Körfez için birçok şey yapan böylesine bir insanın yaptıkları ile ilgili zamanın şartlarından dolayı birikmiş hiçbir doküman yok. Talihsiz bir durum aslında.
Ancak Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan için aynı şey söz konusu değil. Yaptığı icraatların tümüne ait dökümanlar elimizde. Yaptıklarının nasıl yapıldığı, daha önceki durumu, ne şekilde ne kadar zamanda yapıldığı her şey mevcut. Dolayısıyla işimiz kolaylaşıyor.
Şimdi diyeceksiniz ki ne işi. Hemen söyleyeyeim.
 

Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın kitabını yazmaya karar verdim. Her şeyiyle birlikte. İcraatları, yapamadıkları, başarıları, başarısızlıkları, İnsanlara bakış açısı ve ilişkileri, zaafları, siyaseti, geçmişi, gelişi, gidişi, karizması vb… Hepsini içeren tarafsızca bir kitap yazmaya karar verdim. Bu kitabı siz Körfez’li hemşerilerimle birlikte yazacağız. Zaman zaman sizin degerli fikirlerinizden  de yararlanacağız.

 
Pehlivan’ın Başarılı vizyon projeleri
Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan Körfez’in son on yılına damgasını vurdu. Bir çok başarılı icraata imza attı. Mesela  İlimtepe sorununun çözülmesi, İlimtepe’ye yeni bir vizyon kazandırılması onun döneminde oldu. Yol medeniyet demektir. Körfez’in trafik sorununa katkı olan iki battı çıktı onun döneminde oldu. Körfez’in sahilleri onun döneminde değişti ve değer kazandı. Körfez’de Yukarı Hereke’de dahil asfaltlanmadık, bordür çekilmedik yol hemen hemen kalmadı neredeyse. Körfez Belediyesi’nin yarım asırdan fazladır hizmet veren binası onun döneminde yepyeni bir modern binaya kavuştu. Belediye işçisi onun zamanında hiçbir maddi sorun yaşamadı. Onun zamanında biri diş hastanesi olmak üzere Körfez’e iki hastane yapıldı. Körfez’de yeni 7 okul yapıldı. Okulların hiçbir ihtiyacı geri çevrilmedi. Körfez’de inşaat yapacak yer bulamıyorsunuz şu anda kıyı taraflarında. İnşaat şirketlerinin bugün Körfez’de yaptıklarının arkasında hep Pehlivanın vizyonu vardır. Ünü tüm kente ve ülkeye yayıldı. Bir çok kente yardımcı oldu. Başkanın vizyonu Kocaeli ve Türkiye ile sınırlı kalmadı. Yurt dışına da açıldı. Kardeş şehir projeleri ile yurt dışında yaptığı çalışmaları Körfez’de duymayan kalmadı.
 
Başarısının yüzde elli ortağı Mehmet Şendogan’dır
Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın tabiri ile Körfez yatırıma boğuldu. 400 trilyonluk yatırım onun zamanında yapıldı. Başkan Pehlivan yerel seçimlerde de partisinin üzerinde bir oy aldı hep. Elbette tüm bunları yaparken en büyük yardımcısı da ekibi oldu. Özellikle Körfez Belediye başkan yardımcısı Mehmet Şendoğan Başkan Yunus Pehlivan’ın en büyük destekçisi oldu. Şendoğan belediyenin iplerini elinde tutarak Başkan Pehlivan’ın işini hep kolaylaştırdı. Başarısının yüzde elli ortağı Körfez Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Şendogan’dır.
 
Başkan Yunus Pehlivan’ın başarısızlıkları
Tüm bunların yanında Başkan Yunus Pehlivanın başarısızlıkları da oldu. Mesela Körfez FK onun en büyük zaafı ve başarısızlığı oldu. Körfez Belediyespor olarak aldığı kulüple ilgili zaafları onu aslında hep üzdü. Onun kadar kulüple ilgilenen bir belediye başkanı olmadı hiç. Bunun yanı sıra Başkan Pehlivan’ın halk ile iletişime geçememesi onun bir başka başarısızlığı ve zaafı oldu. Bu konuda çok eleştirildi. En büyük başarısızlıklarından biri de viyadüğü yıktırmaktı. Hatta 2009 yerel seçim beyannamesinde bu vardı. Ama olmadı. Yapamadı. Hatta tüm Körfezliler istemediği halde yanına ikincisi yapıldı. Gerçi merkezi hükümeti ilgilendiren bir mevzuydu ama tarihi Hereke ismi şu an yok oldu. Hereke bir köye ve mahalleye dönüştü. Bir çok kişi için bu affedilecek bir şey değildi ve affedilmedi. Körfez şu anda hızlı bir şekilde liman kenti olma yönünde ilerliyor. Muhalefet ve halkın büyük bir bölümüne göre bunun sorumlusu, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan. Evyap Port, Dubai Port limanları şimdiden Körfez’de sosyal yaşamı tehdit altına aldı. Körfez yaşam merkezinden çıkmaya başladı.
Mesela Başkan Pehlivan’ın ahde ve vefaya önem vermediği söylenir. İnsanlar başkanı sözünü tutmamakla ve özellikle telefonlarına cevap vermemekle eleştirdiler hep. Kamuoyuna göre beraber siyasete atıldığı bir çok ismi yarı yolda değiştirip kendine yeni yol arkadaşları edindi hep. Her defasında bunu bir çok isme yaşattı. Bu dönemde belediye başkan adayı seçilse idi yine bir çok ismi silecekti. Hatta yakın akrabalarını dahi bunu yaptı. Örneğin Yafes Pehlivan’a sahip çıkamadı. Halbuki Yunus Pehlivan’ın en büyük başarılarından biri olabilirdi. Ama olmadı. Genç ve başarılı bir bürokrat Yafes Pehlivan’a da sahip çıkamadı. Her ne hikmetse Yafes Pehlivan birden görevinden ve memuriyetten istifa ederek kendi kurduğu özel sektöre geçiş yaptı.
Tüm bu konu başlıklarının ayrıntılarıyla birlikte, tarih için not düşerek kitaplaştırmak gerekir. Bu da bizim Körfez’e ve eski belediye başkanımız sayın  Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’a hediyemiz olur.
Kalın sağlıcakla…
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI