Bugun...
SON DAKİKA

Şöyle der Kafka 1915 yılında yazdığı

 Tarih: 25-12-2014 14:36:00
Tarik Ceyhan
Dönüşüm’de : “ Beni anlamanı bekleyemem.Kimseyi içimde neler olduğuna dair anlamasını da bekleyemem.Hatta bunu kendime dahi açıklayamam.”
Günümüze uyarlayacak olursak;Kafka’nın karakteri Gregor Samsa bir sabah uyanır ve haftanın beş günü sabah sekiz akşam altı çalışırken aniden bir gece böceğe dönüşür.
Kimdir bu böcek?Bekardır ve kendisine ait bir hayatı yoktur;tüm derdi,tasası;ailesinin patronuna olan borcunu yerine getirmekle yükümlüdür.
Öncelikle böceğe dönüşmeyi kendisi istemiş midir?Bir kaçış mıdır bu yüksek sorumluluklardan kaçmak için ?Yoksa bir tecelli midir?Kitabı okudukça,bunun bir istekten çok tecelli olduğunun farkına varırız.Kafka böyle istemiştir.
Haliyle ortaya problem çıkar bu durumdan dolayı.Yaşlı ve emekli babası önce durumu karşı çıkar.Aslında Gregor Samsa ,çalışsa da çalışmasa da bir böcektir babasının gözünde bir tür Oedipus Kompleksi çercevesinde Freud’un.Yani;her yüksek otoriteye sahip olan baba gibi oğlu üzerinde bir yaptırım gücüne inanmaktadır.Ve Gregor Samsa bir böceğe dönüştüğünde bu yaptırım;maddi kayıplarla birleştiğinde inanılmaz bir rencideye dönüşmektedir.
Gregor Samsa’dan bunun yanında ilk vazgeçenlerden patronudur;bir böcek olarak tiksindiği gibi gelir kapısı kapandığı ve borçlarının yerine getirilmesi imkansıza dönüştükçe,barbarlaşma hakkını kendinde görür.
Gregor Samsa’nın kızkardeşi ise;ilk başlarda böceğe bir acıma duygusu ile yaklaşır ;fakat kendi hayatını yaşama hakkı elinden alındığının farkına vardıkça o da böcekten tiksinir.
Gregor Samsa için tek bir alternatif kalır;acımasız hayat karşısında yavaş ve ağırca tükenmek.Ya da bir anlamı ile kurtuluş.
Sorulması gereken soru kanımca;Gregor Samsa acaba bir böceğe dönüşmeden önce kapitalismin çarkları arasında mutlu muydu yoksa gerçekten başkalarının arzularını yerine getirmekle mutlu muydu bir bakıma?
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI